Služby a výkony

Prevence a hygiena

Není-li přítomen bakteriální povlak, nebude zánět ani kazy.

Jako ve všem, existují výjimky. Někdo si vzhledem k druhovému složení bakterií, které všichni máme v ústech, zdravé a na cukry chudé stravě apod. může dovolit NEbýt dokonale vzorný a důkladný při čištění zubů a i tak nebude mít kazy. Nebo se u něj mírný zánět dásně nikdy nerozvine v zánět okolní kosti (tj. lidově řečeno parodontózu).

Ale drtivá většina z nás se na tohle nemůže spoléhat. Pořád není vymyšleno nic lepšího než mechanické odstranění bakteriálních povlaků z povrchu dásní a zubů. Tedy správná technika čištění správným typem kartáčku, a to na všech površích, včetně mezizubí.

Před zahájením léčby se tedy musíme ujistit, že všichni naši pacienti tento banální poznatek přijali za svůj a že podle toho vypadá i ústní hygiena. Teprve se správnou ústní hygienou budeme moci garantovat výsledek jakéhokoliv ošetření.

 

Dentální hygienu provádí ve vybraných případech lékař,  obvykle však využíváme služeb dentální hygienistky:

implantaty.cz nebo liberecdh.cz

Mnozí naši pacienti též využívají dentální hygieny u manželů Pavlíkových:

dentalnihygienalb.cz

Výplně, dostavby

Pro výplně používáme takřka výhradně kompozitní materiály (tzv. bílé plomby). Za předpokladu správného technologického postupu (odkaz na technologie a postupy), dostatku času a vyhovující ústní hygieně vydrží minimálně stejně dlouho, jako neestetické černé amalgámové výplně. Správně zhotovená amalgámová výplň stojí v podstatě stejně, jako výplň kompozitní. Navíc v zubu drží pasívně, je nutné odvrtat více zubní tkáně, aby se v zubu „zaklínila“. Postupem času se amalgámová výplň roztahuje a přispívá ke vzniku prasklin v zubu, někdy až k odlomení jeho části.

Kromě výjimečných situací, kdy opravdu nejsme schopni zajistit dodržení správného postupu u kompozitních výplní (sucho, hygiena) je pro nás amalgámová výplň passé. MUDr. Tomáš Kadlas pracoval více než 7 let v Norsku, kde je amalgám absolutně zakázán, takže v této oblasti ztratil potřebnou praxi. Takže to neděláme.

Mikroskopická endodoncie

  • i pro pacienty jiných lékařů

Endodoncie je tedy druh ošetření, při kterém ze systému dutin v kořeni zubu vyjmeme poškozenou nebo mrtvou infikovanou tkáň, která tam být nemá, vydezinfikujeme a prostor následně vyplníme a utěsníme příslušným vhodným materiálem.

Tkáň v kořeni se poškodí či zanítí (což bývá většinou spojeno s bolestí) v důsledku kazu, který pronikl až do nitra zubu nebo např. při úraze.
Tzv. reendodoncie je postup, kdy toto v minulosti provedené ošetření selhalo a musí se tedy provést znovu. To znamená, že se z kořene musí odstranit stávající materiál či kořenová výplň a teprve poté kořen vydezinfikovat a znovu zaplnit.
Vzhledem k malým rozměrům a nepravidelné anatomii zubů je nutné správně vidět. Toho dosáhneme pouze s dostatečným zvětšením, a proto k tomuto ošetření využíváme mikroskop. Při reendodoncii nebo při obtížnějších případech je také nutné použít speciální ultrazvukové koncovky. Ve všech případech je také nutné dostatečně kořen vypláchnout dezinfekčními roztoky, a to po dostatečnou dobu, abychom zajistili odstranění co největšího množství bakterií. Proto je toto ošetření náročné na materiálové vybavení, čas a trpělivost ošetřujícího i ošetřovaného.

Keramika, fasety, korunky a jiné

U zubů, kterým schází velké množství tkáně, ať už v důsledku kazu, otěru (mechanického či chemického opotřebení), ztracenou tkáň nedostavujeme v ústech zhotovenou výplní, ale v laboratoři/mimo ústa pacienta zhotovenou náhradou, kterou poté nalepíme na zub. Korunka je náhrada, která svým rozsahem překrývá celý zub a má jeho původní tvar a nejčastěji i barvu.
Podle množství tkání, které nahrazujeme, pak existují polokorunky, overlaye (náhrady na žvýkací plošce zubu, ale už ne po jeho stranách), onlaye a inlaye (rozsahem podobné větší výplni, nahrazují více nebo méně hrbolky na žvýkací plošce), fasety (veneers), které se lepí na přední plošku zubů a používají se na úpravu tvaru a/nebo barvy zubu. Co už je korunka a od kdy mluvíme o polokorunce je z hlediska pacienta naprosto podružná věc. Tyto náhrady se zhotovují z několika druhů keramiky nebo kvalitního kompozitního plastu, případně mají vnitřní strukturu z kovu, který je na povrchu obalen keramikou. Celokovové (i zlaté) korunky dnes již téměř neděláme.

I ve věku implantátů je někdy při náhradě chybějícího zubu nejvhodnější můstek. Je to nejčastěji keramická náhrada, která se připevňuje k sousedním zubům.

Implantáty

  • Služba je částečně prováděna v jiných ordinacích

Chybí-li jeden nebo více zubů, je možné je nahradit implantáty, které jsou pevně zavedené do čelistní kosti. Zavedení implantátu je ve velké většině případů poměrně jednoduchý výkon, který můžeme provádět v zásadě u každého pacienta po dokončení růstu (po zhruba 20. roce věku), pokud jeho zdravotní stav dovoluje jednoduchý chirurgický výkon typu vytažení zubu a pokud máme k dispozici dostatečné množství kosti v dostatečné kvalitě. Pokud chybí více zubů, není obvykle nutné zavádět tolik implantátů, kolik schází zubů. Lze zhotovit můstek. Nebo dokonce – u bezzubých – snímatelnou protézu, která se nasazuje na několik málo implantátů, ale funguje podstatně lépe než protéza konvenční, která se spoléhá pouze na přisátí k měkkým tkáním.

Na našem pracovišti jsme z důvodů zaneprázdnění a specializace od chirurgické fáze, tj. zavedení šroubu, upustili. Spolupracujeme především s dr. V. Fialou (www.implantaty.cz), někdy i s dr. Špilarem (www.spilar-dent.eu).

Rekonstrukce chrupu se změnou výšky skusu

  • i pro pacienty jiných lékařů

Někdy je nutné upravit nebo opravit či úplně nahradit více zubů najednou tak, aby chrup opět správně fungoval jak při jídle, tak mluvení. Nebo také zářil při úsměvu. Při takových rekonstrukcích nám zuby musí ladit i ostatními strukturami hlavy a obličeje, žvýkacími i mimickými svaly a dalšími měkkými i tvrdými tkáněmi. Bez důkladného plánování by léčba selhala, proto zhotovujeme věrné modely zubů, přikládáme je k sobě v tzv. artikulátoru, tedy simulátoru žvýkacích pohybů a po důkladné analýze zhotovíme trojrozměrný návrh nového tvaru a uspořádání zubů. Nebo toto plánování provádíme ve speciálním softwaru virtuálně. Tento návrh pak přeneseme do úst, tedy, jinými slovy, zhotovíme dočasnou náhradu, která je věrnou tvarovou kopií návrhu na modelech. Teprve po ověření funkce dočasné náhrady vyměníme za esteticky a funkčně vysoce kvalitní náhrady trvalé (většinou keramické, někdy též z kvalitního kompozitního plastu).

Hybridní/teleskopické protézy

  • i pro pacienty jiných lékařů

Konvenční snímací protézy jsou z plastu (akrylátu), který se opírá buď o sliznici, nebo o zuby, pokud nějaké zbývají. Kvalitnější a komfortnější jsou tzv. hybridní protézy, které se na zbytkový chrup nasazují přes tzv. konusové či teleskopické korunky. Je také možné protézy nasazovat na implantáty, zvláště v případech, kdy není vhodné nebo možné zavést tolik implantátů, kolik by bylo nutné pro zhotovení pevného můstku.

Rovnátka

Od jara 2022 již tuto službu nenabízíme z důvodu odchodu MUDr. D. Kadlasové do důchodu.

Náhrada není, alternativy v našem kraji jsou velmi obtížně dostupné. Od počátku roku 2023 se však otevírá nová ortodontická praxe MDDr. Jánské (www.inflowdent.cz). Výjimečně by mohla být léčba dostupná u MUDr. Kučerové či MUDr. Chudobové, obě v Liberci.